Pervazivnim razvojnim poremećajem definiramo razvojne poremećaje koji su povezani sa autizmom. Kod ovih poremećaja su izraženi nesocijalnost, problemi u komunikaciji, nepokazivanje interesa za igre i ostalo. Poremećaji variraju od djeteta do djeteta, no uzok svima leži u poremećaju funkcionalnosti mozga.
Nažalost, ne postoji lijek kojim se autizam može izliječiti. Jedino što se može napraviti je dijete uključiti u napredne edukativne i razvojne programe koji će im olakšati životno funkcioniranje.
Simptomi se pokazuju u razdoblju od godinu i pol do treće godine. U dojenčadi prisutno je opiranje dodirima i maženju, mlohavi su i ukočeni kada ih netko dodiruje te veći dio vremena ne reagiraju na roditeljevu prisutnost.
U predškolaraca manifestira se ograničen govor i konstantno pokazivanje prstom, nisu sposobni razviti komunikacijske odnose, vrlo rijetko uspostavljaju kontakte očima, često ponavljaju iste glasove ili riječi, ignoriraju drugu djecu te se uvijek drže rutine, ne vole nove stvari.
U posljednje vrijeme autizam pogađa sve više djece, prema nekim istraživanjima od 10.000 djece, između 10 i 20 njih će biti autistično. Ovaj poremećaj zahvaća čak četiri puta više muškaraca nego žena.
Autizam je najteži oblik pervazivnog razvojnog poremećaja. Dijete koje je autistično može pokazivati težak oblik pomanjkanja potrebe za komunikacijom sa ostalima. Takva djeca ne pričaju puno i radnje ponavljaju rutinski. Djeca oboljela od autizma imaju visog prag tolerancije boli, no mogu pokazati veliku osjetljivost na banalne stvari.
Pervazivni razvojni poremećaj je često popračen i mentalnom retardacijom. Postoje mnoge dijagnoze od kojih su najčešće Aspergerov sindrom, Rettov sindrom, dječji poremećaj dezintegracije i pervazivni razvojni poremećaj koji nije drugačije specificiran.
Roditelji autistične djece često nailaze na problem izoliranosti od ostatka svijeta. Ono što je potrebno učiniti jest upoznati se sa djetetovom bolesti u potpunosti i činiti sve u svojoj moći kako bi djetetu osigurali edukaciju koja će ga naučiti živjeti samostalno.
Autor: M.T. Foto: Tramper/Shutterstock