Slobodno možemo reći da je današnjim roditeljima djevojaka adolescentske dobi jedan od relativno važnih problema i suočavanje sa anoreksijom. Gdje god pogledamo u neki medij, tv, internet, časopisi, vidimo lijepe žene (po mom mišljenju sve su lijepe), mršave te moderno odjevene.
Mnogi svjetski časopisi za mlade pa tako i Hrvatski preferiraju mršavost kao hit. Stoga nije nam čudno što mlade djevojke žele biti mršave. Problem je u tome što želja za tim idealima tijelom ponekad i ubija.
Djevojčice adolescentske dobi svoje uzore ljepote tijela traže u glumicama, super modelima. Ona imaju idealna tijela, njima odjeća fantastično stoji, one su u centru pažnje i sl. Djevojčice žele biti kao one te time jedu sve manje i manje što dovodi do situacija gdje se djevojke u postizanju idealne težine i proporcija tijela nerijetko izlažu izgladnjivanju.
Taj problem se naziva anoreksija, psihološkog je karaktera i može dovesti i do smrti. Anoreksija ima visoki postotak smrtnosti koji iznosi 16%, te se time svrstava i psihološke bolesti sa najvećim stupnjem smrtnosti.
Ozdravljenje od ove bolesti izrazito je teško, a zbog svojih karakteristika jako se teško liječi i to ponajviše jer se ovdje radi o jednom krivoj slici u umu mlade djevojke koja je ušla u fazu puberteta te time bude neshvaćena od okoline.
Anoreksija je opasna jer i nakon uspješnog izlječenja ožiljci koji ostaju na bivšem pacijentu ostaju cijeli život. Nitko još ne može točno utvrditi koliko je anoreksija zapravo opasna, koliko je liječenje od nje bitno te koliko je mladih djevojaka krenulo tim krivim putovima idealnih tijela.
Liječenje anoreksije treba početi što je prije moguće ukoliko želimo da rezultati budu pozitivni. Neka liječenja se baziraju na grupnim terapijama, gdje pacijenti dolaze sa svojim obiteljima u nadi da će pronaći pomoć. Takve terapije imaju najveći stupanj izlječenja. Djevojke počinju dobivati na težini, počinju normalno jesti te se prestaju izgladnjivati.
Ukoliko imate dijete, kćer u adolescentskoj dobi te sumnjate da dijete ima tendencija da bude anoreksično, najbolje što možete učiniti je pratiti njezine navike oko jela i hranjenja. Anoreksija ima lako prepoznatljive pokazatelje koje roditelj može prepoznati kod djeteta.
Ukoliko se bolest otkrije na vrijeme utoliko je lakše izliječiti je i zaustaviti daljnje napredovanje. Mnoge anoreksične djevojke imaju problem sa vlastitim izgledom. One vjeruju da nisu dovoljno lijepe te da ukoliko “maknu koju kilu” budu ljepše, privlačnije.
Neke imaju standardno mišljenje da su debele te da više trebaju izgledati kao neki tv ili super model ili kao neke druge cure u školi. Jedini način da to postignu je da prestanu jesti. To su stvari koje anoreksična djevojka misli da će moći imati pod kontrolom, ali s vremenom kontrola se gubi te njezin život kreće nizbrdo, anoreksija bude sve izraženija, dok djevojka to ne primjećuje.
Kad god se pogleda u ogledalo, bez obzira koliko mršava bila, ona sama sebi bude debela. Problem je mentalne naravi.
Stvari će ići na gore, anoreksična djevojka sve češće će lagati o svemu što je vezano uz hranu. Reći će vam da je jela ranije, da nije gladna, a ukoliko je prisilite da jede, hranu će povratiti kasnije.
Kad primijetite prve simptome anoreksije kod svog djeteta potražite pomoć istoga trenutka. Tretman liječenja bazira se na fizičkom i psihičkom liječenju. Jer bolest anoreksije oštećuje tijelo i organizam, a korijeni su joj u glavi.
Niže su navedeni neki od simptoma anoreksije:
– pretjerani gubitak tjelesne težine koji često dovodi do izgladnjivanja
– strah od debljanja
– iskrivljena slika tjelesne težine i oblika tijela
– nedostatak najmanje tri menstruacije u nizu
Ponašanja osoba koje boluju od anoreksije:
– smanjenje prehrane, osoba jede sve manje
– preskače obroke, izbjegava jelo
– intenzivno fokusiranje na hranu, težinu, oblik tijela
– često mjerenje težine
– poricanje gladi
– pretjerana kontrola unesenih kalorija, iako je tjelesna masa ispod normalne
– neobični rituali kod jela, rezanje hrane na sitne komadiće, igranje sa hranom, bacanje hrane kako se ne bi morala pojesti
– spremanje hrane/obroka za kasnije
– sakupljanje recepata i kuhanje za druge, a istovremeno izbjegavanje jela
– nošenje široke odjeće kako bi se sakrio gubitak težine
– strah i nervoza prije jela te krivnja nakon jela
– primjedbe na velike obroke, te pretilost u jelu i nakon malih količina hrane
– pretjerano vježbanje
Foto: maga/Shutterstock